Dziś powołaliśmy Radę Caritas

Rada Caritas jest kolegialnym organem Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Powstała po to, by służyć opinią biskupowi diecezjalnemu oraz Caritas w zakresie jej działalności. Przede wszystkim, aby działalność charytatywna trafiała w samo sedno potrzeb mieszkańców diecezji.
-Nasza diecezja jest bardzo duża, więc i obszar, który swoją pomocą obejmuje nasza Caritas jest ogromny. Dlatego potrzebujemy na terenie diecezji „dodatkowych oczu”, by doradzały nam w naszej działalności - mówi dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Łukasz Bikun. -Nie chcemy tworzyć działań charytatywnych z za biurka. Zależy nam na tym, aby nasza pomoc była skuteczna, trafiona i odpowiadająca potrzebom naszych diecezjan. Mam nadzieję, że Rada pomoże nam w takim długofalowym budowaniu wizji i też zaktualizowaniu wizji Caritas jako organizacji działającej w tej cząstce naszego kraju czy Kościoła Katolickiego.
Radę tworzy 9 osób, powołanych na podstawie statutu Caritas, które pełnią już pewne funkcje w naszych strukturach, ale reprezentują różne obszary działalności i różne profesje. Są to osoby duchowne i świeckie, co na pewno wpłynie na szersze spojrzenie na każde zagadnienie. W tym gronie znaleźli się: koordynator PZC ks. Piotr Zieliński, przedstawicielka PZC Jolanta Chmielewska, przedstawicielka SKC Agnieszka Kaczmarek, koordynator SKC ks. Krzysztof Sendecki, wicedziekan ks. Jacek Maszkowski, proboszcz ks. Adam Paź, wikariusz ks. Jacek Herman, główna księgowa CDKK Joanna Burczak oraz prawnik Łukasz Pniewski.
Oficjalne akty mianowania członkom Rady wręczył dziś biskup diecezjalny Zbigniew Zieliński, podkreślając przy tym wagę zadania, jakie zostaje im powierzone. -Tym co sprawia, że działalność charytatywna Caritas jest właściwa jest przede wszystkim trafna diagnoza potrzeb ludzi, do których idziemy. Obejmujemy tą pomocą nie tylko ludzi związanych z Kościołem. Charytatywna działalność Kościoła jest działalnością ponad wyznaniową, jest działalnością adresowaną do ludzi potrzebujących. I dlatego ten głos doradczy tu jest bardzo ważny. Bo można podejmować dzieła piękne i bardzo skutecznie je realizować, ale nie obejmować ważnych obszarów, ich nie zauważyć– podkreślił ordynariusz. -Działalność charytatywna jest potwierdzeniem tego co głosimy- miłosierdzie. Miłosierdzie nie tylko polega na przebaczeniu grzechu, którego dostępujemy jako ludzie wierzący w sakramentach, pokuty i pojednania, ale też miłosierdzie, jak mówił Jan Paweł II i jest swego rodzaju wyobraźnią, która każe też w sposób taki bardzo praktyczny, przekładać to miłosierdzie, którego my doświadczamy, na pomoc potrzebującym.
Członkowie Rady mają wieloletnie doświadczenie w działalności charytatywnej. Jolanta Chmielewska z parafii Miłosierdzia Bożego w Miastku już od 18 lat działa w ramach Caritas w swojej parafii. W Radzie reprezentuje PZC, za cel stawia sobie, aby być blisko ludzi i rozwijać stały wolontariat. -Chciałabym żebyśmy swoją postawą i działalnością zarażali młodych ludzi, i żeby po nas przychodziły następne pokolenia wolontariuszy, ale żeby to nie był wolontariat akcyjny, tylko trwał cały czas i na to chce kłaść nacisk- mówi.
Rada Caritas ma także opiniować programy działania Caritas, zmiany w statucie i projekt planu finansowego Caritas. Ponadto ma odpowiadać za opiniowanie oceny pracy dyrektora Caritas oraz opiniowanie odwołania dyrektora Caritas ze stanowiska lub innego stanowiska kierowniczego w Caritas.
Rada Caritas będzie się spotykała na początku roku kalendarzowego i roku szkolnego, albo częściej jeśli zaistnieją takie potrzeby.